• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Konya 18 °C
  • Karaman 16 °C
  • Aksaray 17 °C
  • İstanbul 22 °C

TOPLUMSAL OLAYLAR VE SİYASİ SONUÇLARI

Nuran Adak ÖLMEZ

Haziran ayının ortalarında, ABD'nin Orlando Eyaletinde meydana gelen terör eylemi, ABD tarihinin ölümle sonuçlanan en büyük eylemi imiş.
      Eylemi yapan ABD vatandaşı,(orada doğup büyümüş) Afganistan asıllı Ömer Metin adında, 29 yaşında bir genç!
      FBI tarafından takip edilen biri olmasına rağmen, terör örgütleri ile bağlantısı tesbit edilememiş bir zat!
      Demek ki terör örgütleri, dünyanın en donanımlı güvenlik birimlerini bile atlatabilecek zeka, gizlilik ve tekniğe sahip!
      Fakat yine herkes bilir ki, terör örgütlerinin içinde onları kontrol eden, yönlendiren birçok istihbarat örgütünden elemanlar vardır.
      Bu istihbarat örgütlerinin önde gelenleri; Rus KGB, ABD CIA, İsrail Mossad, İngiliz, Alman, hatta İran istihbarat örgütlerinin bile etkisi yabana atılamaz.
       Terör örgütlerinin eylemlerini, yukarıda saydığımız ülkelerin istihbarat örgütleri, genellikle haber  alır. Ancak her zaman, onları engelleyemez. Başka yöne çeviremez. Çünkü, olayın içinde  birden fazla el vardır. O zaman da ülkesindeki konu ile ilgili devlet kuruluşlarını bilgilendirir. Gerekli tedbirlerin alınmasını sağlarlar.
       Mesela, son bir yılda ülkemizin  büyük şehirlerindeki Alman ve ABD kurum ve kuruluşlarının alarma geçirilmesi, hatta geçici olarak faaliyetlerinin durdurulması, bu istihbari bilgiler sonucundadır.
       Ülkemizdeki terör eylemlerinden en çok etkilenen ülkelerin Almanya, ABD,ve İsrail olduğunu düşünürsek, alınan istihbaratların doğruluğu da ortaya çıkar.
        Terör ağırlıklı toplumsal olayları incelediğimizde, sebeplerini belgelerle ortaya koymak mümkün olmasa da, niçin yapıldığı konusunda mantıklı yorumlarda bulunabiliriz.
         Öncelikle Almanlar ve Amerikalıları hedef alan terör eylemlerinden yola çıkarak,şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Şu anda Türkiye ile, askeri, ekonomik ve siyasi alanda ilişkilerini (iyi-kötü) sürdüren büyük devletler, ABD ve Almanya'dır. Bundan rahatsız olan, Türkiye'yi her alanda sıkıştırmak isteyen ülke RUSYA'dır. Bu noktadan hareketle, Türkiye'de bu ülkelerin kurum, kuruluş ve vatandaşlarını hedef alan olayların arkasında RUS parmağı vardır. Amaç; Türkiye'yi cezalandırmaktır!
         Uluslararası terör örgütlerinin, her ne kadar görünüşte  bir ideolojisi olsa da, aslında bir çeşit kiralık katil gibi çalışırlar. Kiminle işbirliği yapmak işlerine gelirse, onların lehine çalışırlar.
         Türkiye'de şu anda, Rus lehine eylem yapmak onların işine daha çok geliyor. Çünkü,; silahı, istihbaratı ve ekonomik desteği şu anda, en çok onlar sağlıyor.
         ABD'nin Orlando Eyaletindeki terör eyleminin, yaklaşan seçimlerde kimin başkan seçileceğini etkilemesi söz konusu!
         ABD'de iki tane başkan adayı var.
         Cumhuriyetçilerin adayı: D.Trump,
         Demokratların adayı: H.Clinton.
         Bizdeki sol ve sağ kadar keskin olmasa da, ABD'de Demokratların oyu bir nebze fazla gibi! Yani,  H.Clinton şanslı gözüküyor. D.Trump ise aradaki farkı kapatmak için; göçmen karşıtlığı ve islamafobi gibi konularda, sesini her geçen gün yükseltiyor.
         Orlando'daki 50 kişinin ölümüne yol açan terör eyleminin, İşid gibi bir terör örgütü ile bağlantısının olması, D.Trump'un ekmeğine yağ sürüyor.
         Ne kadar garip değil mi? İslam adına savaştığını söyleyen bir terör örgütü, İslam karşıtı politika yürüteceğini söyleyen birinin başkan seçilmesine yardımcı olacağa benziyor.
         “Terör örgütleri, kiralık katiller gibi  çalışırlar” diye söylemiştik ya!  Bu sefer ABD'li silah tüccarlarının olayda rolünün olduğu anlaşılıyor. D.Trump:”Başkan seçilirsem, kişilerin kendini korumak için silah edinmesini kolaylaştıracağım” demişti. Nereden nereye....!
           Gelelim ülkemizdeki terör olaylarının, iç siyasete  etkisine. Türkiye, diğer bazı şeylerde olduğu gibi dünyadan ayrışıyor.
           AKP'nin iktidar olduğu 2002 yılında Türkiye'nin verdiği şehit sayısı “yedi (7)” kişi.
           Oysa AKP'nin yönetimindeki Türkiye'de, son bir yılda (Haziran2015-Haziran2016) neredeyse yediyüz(700) şehit vermişiz teröre. Mantıken terörü önleyemeyip, 14 yılda nerdeyse %700 arttıran iktidarın, halk tarafından cezalandırılıp, oylarının hızla düşmesi gerekir.
           Ama , tam tersi oluyor. Oy oranı düşmediği gibi, yürütülen  siyasetle(?) tam tersi oluyor. 7Haziran'da %40 civarında oy alan iktidar, kanın gövdeyi götürdüğü beş ay sonra yapılan 1Kasım seçimlerinde, kendi oylarını %25 civarında arttırarak %49'5 oy almıştır. Mantığın kabul etmediği bu durum, incelenmesi gereken klinik bir vaka olarak karşımızda durmaktadır.
           Ayrıca etnik terörün (PKK) hüküm sürdüğü ülkelerde, doğal olarak milliyetçi oylar artar.
           Şehit olan güvenlik mensuplarımıza baktığımızda en az %50'sinin ülkücü düşünceye sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.
            Şehit olan bir gencimiz, kendi sazı ve sözü ile şöyle diyor: “BÖLÜNMESİN DİYE YURDUM, CAN VERİYOR BOZKURT'UM.”
             Ne yazık ki bu gençlerin oy verdiği, gönül bağı olan siyasi partinin %11'9 oy alması da, dünyada eşine rastlanamayacak , incelenmesi gereken acı bir gerçek........
              Hayırlı Cuma'lar.....!

 

Bu yazı toplam 1233 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anadolu Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 353 30 30 | Faks : 352 40 40 | Haber Scripti: CM Bilişim